אנית קיטור המיוחדה להובלת נפט – 1886

Batum_(Veidenbaum_guide).jpg

 נמל בַּטוּם, 1888. המקור: ויקישיתוף

מכתבי סופרים.

[…]

ובנוגע לההובאה (אימפארט) בנמל אדעססא יותר מכל תצטיין הובאת הנפט מקוקז שהולכת ומתרבה עד בלתי חק על פי אופנים שונים. זה לא כביר חדש היה לראות עגלות הקטור עשויות כעין חביות ומסוגלות למלאותן – בנפט, ועתה תבאנה גם אניות קטור מסוגלות לדבר הזה, ובעבורן נוסדה על החוף גם תחנה מיוחדה עם אגן גדול ורחב ידים ששם יוצק הנפט מהאניות במשך איזה שעות דרך צנורות ומכונות. האניה „סוויעט“ ממין הזה עשתה במשך שני חדשים שש נסיעות מקוקז לאדעססא ותביא הנה 650,000 פוד נפט. מובן מאליו כי הובאה כזאת הוזילה את מחיר הנפט עד מאד, ועתה הנפט הפשוט ימכר פה 30 קאפ' כל הין, מחיר לא נשמע כמוה! גם עניני החברה הרוסית למוצא הנפט המאושרה מהממשלה תחת פירמא מיראזאוו עט קאמפ. טובים מאד. שטרות החברה נמכרו כעת על סכום 1.200.000 רו"כ, ומחיר כל האקציות יגיע עד 2.400.000 רו"כ.

[…]

שוק הנפט הרוסי.

בשנת 1885 הובא לאדעססא נפט בערך 1.200.000 פוד, ובשנת 1886 סכום הנפט שהובא לאדעססא הגיע עד 2,500,000 פוד, נמצא – 1,300,000 פוד יותר מדאשתקד. בעת התרבות ההובאה הזאת חייבים תודה אנחנו לחברת האניות הרוסית, אשר הכינה בראשית השנה שעברה אנית הקיטור „סוויעט“ המיוחדה והמסוגלה להובלת הנפט מחופי קוקז לעירנו. עתה נגמרה עוד אניה שנית ממין הזה, ובל"ס תגדל הובאת הנפט לעירנו כפלים, אם רק איזה מפריעים אשר לא יכולנו לראות אותם מראש לא יתיצבו בדרך לנגדן. האניה „סוויעט“ תצטיין במהירות מהלכה ובכח מכונותיה, כי במשך 48 שעות תדלה אל קרבה בחוף באטום 100,000 פוד נפט, ובשלשה ימים ושלשה לילות תמציא את משאה לחוף אדעססא, ופה תריק את כל משאה אל מקוה-הנפט אשר לחברת האניות הרוסית ס"ה במשך 36 שעות. מלבד זאת ישארו כעת בכיס סוחרי הנפט כל ההוצאות על החביות אשר לפנים הוביאו בתוכן את הנפט מבאטום לאדעסססא, ובגלל זאת הוזל הנפט בשנה שעברה במדה מרובה.

[…]


"היום", שנה ראשונה, מס' 43, 4 באפריל 1886, עמ' 1; שנה שניה, מס' 24, 10 בפברואר 1887, עמ' 2. העתק דיגיטלי באתר עיתונות יהודית היסטורית.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

מתחבר ל-%s